Pęcherzyk ciążowy można uwidocznić już ok. 4/5 tygodnia ciąży. Zarodek można zaobserwować ok. 6/7 tygodnia ciąży. USG jest także nieodzownym badaniem w przypadkach poszukiwania ciąży pozamacicznej i ciąży mnogiej.
W przypadku krwawienia z dróg rodnych w badaniu USG można uwidocznić jego przyczynę i rozmiar. Uwidocznienie akcji serca płodu ( od ok. 6/7 tygodnia), a tym samym potwierdzenie życia zarodka można pokazać w badaniu USG.
Pomiary biometryczne dziecka mówią nam o wieku ciąży oraz o jego wadze. Wykorzystywane są pomiary długości , odległości i obwody ( wymiar dwuciemieniowy, obwód głowy , długość siedzeniowo –ciemieniowa, obwód brzucha, długość kości udowej).
W trakcie pierwszego trymestru poszukuje się markerów zaburzeń chromosomalnych. W celu wczesnego wykrycia zespołu Downa powszechnie ocenia się przezierność karku i obecność kości nosowych . Naszym aparatem USG mamy dodatkowo możliwość oceny przepływu w przewodzie żylny ( DV )i przez zastawkę trójdzielną serca ( TV ). Można uwidocznić wiele innych zaburzeń rozwojowych u płodu. Wczesne wykrycie wady daje możliwości terapeutyczne i prognostyczne . Daje informację co do czasu , miejsca i odpowiedniej drogi rozwiązania ciąży.
Ultrasonografia daje dokładną oceny łożyska i jego lokalizację w tym diagnostyki łożyska przodującego.
Badanie USG jest najlepszą i najwcześniejsze metodą wykrywania ciąż mnogich (bliźniaczych, trojaczych i więcej płodowych). Daje informację o kosmówkowości i owodniowości ( bliźniaki jednojajowe/ dwujajowe )Wczesna diagnoza umożliwia roztoczenie specjalnej opieki nad ciężarną,
…”Szerokie kliniczne zastosowanie ultrasonografii w ciągu ostatnich 25 lat nie wykazało ubocznych działań ultradźwięków w dawkach stosowanych w diagnostyce. Kliniczne badania, które są najbardziej miarodajnym sprawdzianem w ocenie ubocznego działania ultradźwięków nie wykazały wpływu na wagę urodzeniową noworodków. Inne badania epidemiologiczne nie wykazały jakiegokolwiek związku przyczynowego pomiędzy diagnostyką ultrasonograficzną i wadami płodów”…