femme art
Szybki kontakt
602 116 848
500 192 765

Usg Ginekologiczne

Badania ultrasonograficzne wykonujemy wysokiej klasy aparatami:

Voluson E8 Expert jest najwyższej klasy klinicznym stacjonarnym systemem ultrasonograficznym zaprojektowanym i opartym o technologię firmy KRETZ do zastosowań we wszystkich dziedzinach: radiologia, ginekologia, położnictwo, urologia, kardiologia, badania naczyniowe. Wyjątkowa technologia firmy KRETZ obrazowania 3D/4D w połączeniu z wysokiej jakości lekkimi głowicami skanującymi 3-wymiarowo gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości przestrzennych obrazów diagnostycznych mających akceptację FDA. Osiągalna prędkość obrazowania w trybie 4D wynosi do 40 skanów przestrzennych/sek co zapewnia uzyskanie płynnych obrazów. Tryby pracy Virtual Convex, ß -View, obrazowanie harmoniczne, color dopper, power Doppler, doppler pulsacyjny, doppler tkankowy kolorowy, obrazowanie w skrzyżowanych ultradźwiękach, obrazowanie tomograficzne, pomiary objętościowe, obrazowanie 3D serca płodu, obrazowanie panoramiczne. Aparat obsługuje nowoczesne wieloczęstotliwościowe sondy elektroniczne conwexowe, conwexowe wolumetryczne 3/4D, liniowe, endovaginala. Aparat wyposażony jest w wbudowaną bazę danych pacjentów z możliwością zapisu obrazów i pętli obrazowych. Wbudowane nagrywarka DVD-R/RW do archiwizacji i eksportu obrazów (formaty: DICOM, JPEG, TIFF, AVI). Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego LCD do sterowania funkcjami aparatu użytkownik może wykonać wysokiej jakości badanie w krótkim czasie. Voluson E8 posiada wbudowaną nagrywarkę DVD-R/RW, dzięki której pacjentki mogą otrzymać niezapomnianą pamiątkę z badania USG – zdjęcia i film ukazujący ruchy dziecka w brzuchu matki.

usg ginekologiczne
usg ginekologiczne

Histeroskopia i mikrohisteroskopia

Dzięki możliwościom współczesnej technologii możliwe jest mikroinwazyjne obejrzenie wnętrza macicy . W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrium, dzięki której możliwe są krwawienia miesięczne. Nieprawidłowości w obrębie jamy macicy i endometrium prowadzić mogą do niepłodności, nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych. Mogą również być związane ze zmianami rozrostowymi.

Rodzaje histeroskopii

– histeroskopia diagnostyczna
– histeroskopia operacyjna

Histeroskopia diagnostyczna jest metodą pozwalającą na bardzo precyzyjną ocenę jamy macicy, kanału szyjki i ujść jajowodów. Umożliwia wizualizację w dużym powiększeniu. W trakcie histeroskopii diagnostycznej możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Histeroskopia jest również metodą, która pozwala na przeprowadzanie operacji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jamie macicy.

Histeroskopia operacyjna jest najmniej inwazyjną metodą wykonywania zabiegów w obrębie jamy macicy. Pozwala na najbardziej precyzyjny przebieg operacji. Histeroskopia operacyjna jest więc najbardziej bezpiecznym i najbardziej skutecznym postępowaniem operacyjnym w przypadku zabiegów w obrębie jamy macicy.

Mikrohisteroskopia jest najnowocześniejszą odmianą histeroskopii, w której średnica całego histeroskopu ograniczona zaledwie do 3,5mm. Wiąże się to z brakiem konieczności rozszerzania kanału szyjki a co za tym idzie z bez bólowym przebiegiem zabiegu. Nie ma konieczności znieczulania ogólnego pacjentki.

Wskazania do histeroskopii

– niepłodność
– diagnostyka poronień
– zrosty w obrębie jamy macicy
– zrosty w obrębie ujść jajowodów
– polipy endometrialne
– mięśniaki podśluzówkowe
– wrodzone wady macicy
– nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
– nieprawidłowy obraz endometrium w badaniu USG
– długotrwała hormonoterapia (estrogenoterapia, tamoxyfen)
– usunięcie ciał obcych – np. zagubionej wkładki wewnątrzmacicznej

Metoda ta umożliwia zarówno diagnostykę jak i usuwanie zmian patologicznych np. resekcję mięśniaków, polipów, ablację endometrium czy przecinanie zrostów.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg histeroskopowy wykonać można po zakończeniu krwawienia miesięcznego do połowy cyklu, czyli do ok. 15 dnia cyklu. U kobiet z nieprawidłowymi krwawieniami najlepiej wykonać badanie w okresie między krwawieniami, lub w czasie kiedy krwawienie jest najmniej intensywne. Konieczne jest badanie bakteriologiczne pochwy (tzw.biocenoza). Ponadto prosimy o wyniki takich badań jak: grupa krwi, HBS, HCV. Przed zabiegiem w znieczuleniu należy powstrzymać się przed spożywaniem posiłków i napojów na 3 do 6-u godzin przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu histeroskopii

Zabieg histeroskopowy wykonywany jest z użyciem sterylnych narzędzi. Przed zabiegiem następuje odkażenie sromu i pochwy za pomocą roztworu odkażającego do błon śluzowych. Stosowane roztwory nie są drażniące, nie wywołują uczucia pieczenia ani innych dolegliwości. W zależności od konkretnego przypadku zabieg może być wykonywany bez znieczulenia, w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym pod nadzorem anestezjologa. Przez pochwę a następnie szyjkę macicy wprowadza się histeroskop. W celu poszerzenia jamy macicy stosowany jest roztwór soli fizjologicznej lub roztwory hiperosmolarne (np. purisol). Obraz z jamy macicy widoczny jest w dużym powiększeniu na ekranie monitora. Na życzenie, również pacjentka może oglądać obraz z jamy macicy „na żywo” w trakcie badania. Wynik badania pacjentka otrzymuje natychmiast po badaniu. Po zabiegu pacjentka pozostaje w obserwacji przez okres 30-60min. Środki przeciwbólowe po zabiegu zazwyczaj nie są potrzebne.

Mikrohisteroskop

Dysponujemy najnowszej generacji sprzętem do mikrohysteroskopii firmy AESCULAP CHIFA (B. BRAUN).
Histeroskop składa się z tzw. optyki, która umożliwia jednocześnie silne oświetlenie wnętrza macicy dzięki zewnętrznemu ksenonowemu źródłu światła, oraz odprowadzenie obrazu do głowicy kamery cyfrowej, następnie również cyfrowy procesor obrazu umożliwia oglądanie go na monitorze o wysokiej rozdzielczości. Sprzęt ten umożliwia również cyfrową archiwizację, co daje możliwość śledzenia zmian w przebiegu leczenia. Dzięki możliwościom współczesnej technologii możliwe jest mikroinwazyjne obejrzenie wnętrza macicy

histeroskop

histeroskop

Laparoskopia

Laparoskopia ginekologiczna to metoda pozwalająca na diagnostykę i leczenie chorób narządy rodnego bez konieczności chirurgicznego otwierania powłok jamy brzusznej. Polega na wykonaniu trzech-czterech nacięć (od 0,5-1cm), przez które po wcześniejszym wypełnieniu jamy otrzewnej obojętnym gazem wprowadza się tor wizyjny oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Pole operacyjne jest obserwowane przez zespół operacyjny na monitorze telewizyjnym. W związku z dużym powiększeniem obrazu oraz miniaturyzacją narzędzi operacja jest bardzo precyzyjna i wiąże się z minimalnymi urazami tkanek. Zabieg przeprowadzany jest zawsze w znieczuleniu ogólnym. Stosuje się ją w diagnostyce i leczeniu niepłodności, endometriozy, guzów jajników, mięśniaków macicy. Metoda ta pozwala również na wykonywanie rozległych zabiegów operacyjnych włącznie z usunięciem macicy. W odróżnieniu od klasycznych metod operacyjnych dolegliwości pooperacyjne są minimalne lub nie występują wcale. Pacjentka przebywa w oddziale jeden do dwóch dni po zabiegu. Materiał pooperacyjny jest poddawany ocenie histopatologicznej.

Przygotowanie do laparoskopii

Wymagane jest oznaczenie grupy krwi, HBS, HCV, morfologii, elektrolitów, układu krzepnięcia krwi. Należy również wykonąć badanie EKG. Pacjentka jest konsultowana przez anestezjologa, który przeprowadzi znieczulenie. W przeddzień zabiegu pacjentka otrzymuje płyny doustnie i dożylnie oraz pozostaje na czczo.

Laparoskopia
Laparoskopia

Laparoskop

Urządzenie umożliwiające wykonywanie mikroinwazyjnych zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej
Laparoskop posiada tzw. tor wizyjny- złożony system optyczny ze światłowodem, który umożliwia jednoczesne silne oświetlenie wnętrza jamy brzusznej dzięki zewnętrznemu, ksenonowemu źródłu światła, oraz odprowadzenie obrazu do głowicy kamery cyfrowej. Procesor zapewnia cyfrowe przetwarzanie obrazu umożliwiając oglądanie pola operacyjnego na monitorze o wysokiej rozdzielczości. Kolejnymi elementami urządzenia są tzw. troakary czyli prowadnice umożliwiające wprowadzenie wielu rodzajów zminiaturyzowanych narzędzi do jamy brzusznej. Zestaw uzupełniony jest przez insuflator – urządzenie pozwalające na wypełnienie jamy otrzewnowej CO2.

laparoskop_1
laparoskop_2
laparoskop_3