Potwierdzenie ciąży wewnątrzmacicznej, stwierdzenie czynności serca u zarodka 6 do 10 tygodnia ciąży Badanie USG wykonuje się od 6 do 10 tygodnia ciąży w celu potwierdzenia ciąży oraz kontroli czynności serca płodu, a także potwierdzenia, że znajduje się on w jamie macicy. To badanie wykonuje się od około 6 tygodnia ciąży, gdy zarodek ma przynajmniej 6 mm długości. Można również zobaczyć czynność serca. Na podstawie pomiarów biometrycznych potwierdza się czas trwania ciąży , co jest szczególnie istotne dla Pań, które miesiączkują nieregularnie. Dodatkowo, w tym okresie można potwierdzić – czy ciąża jest pojedyncza , czy mnoga ?
W trakcie tego badania kontrolujemy podstawową anatomię płodu, oraz mierzymy długość siedzeniowo-ciemieniową(CRL). Badanie przezierności karkowej (NT) wykonuje się pomiędzy 11 a nie ukończonym 14 tygodniem ciąży. Jest to pomiar ilości płynu znajdującego się na karku u płodu. Kontrolowana jest obecność kości nosowych(NB).Nowoczesne aparaty USG mają możliwość oceny przepływu w przewodzie żylny ( DV )i przez zastawkę trójdzielną serca ( TV ) Dzięki temu pomiarowi, można oszacować indywidualne ryzyko zaburzeń chromosomowych takich jak np. zespół Downa.
UWAGA! Każda kobieta może urodzić dziecko z zespołem Downa. Przy pomocy badania USG GENETYCZNEGO można wykryć do 90% takich przypadków. Gdy dodamy do tego wiek matki oraz badania krwi nawet 95% takich przypadków.
To badanie wykonywane jest pomiędzy 19 a 23 tygodniem ciąży. Polega na dokładnej ocenie anatomii dziecka. Oceniamy rozwój główki, mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek ,pęcherza moczowego, żołądka , jelit oraz kończyn .
Wykonujemy po ukończeniu 20 tygodni ciąży. Warunkiem określania płci dzidziusia jest wcześniejsze wykonanie pełnego badania USG.
To badanie USG wykonuje się pomiędzy 24 a 42 tygodniem ciąży. Dostarcza nam informacji na temat postępu dojrzewania dziecka. W trakcie tego badania zwykle wykonuje się pomiary biometryczne, które umożliwiają oszacowanie wagi dziecka. Daje to również informację jak rozwój dziecka przedstawia się na tle średniej i w porównaniu do normy. Poza oceną dziecka, przeprowadzamy ocenę łożyska ( lokalizacji ), sznura pępowinowego oceniamy ilość płynu owodniowego( AFI ) Przy pomocy badania USG metodą Dopplera oceniamy przepływy naczyniowe naczyń pępowiny, mózgowia oraz w tętnicach macicznych matki. Służy to ocenie „wydolności” łożyska.
USG trójwymiarowe 4D to nowoczesna metoda diagnostyczna pozwalająca uwidocznić dziecko w obrazie trójwymiarowym w czasie rzeczywistym. Możemy zobaczyć : twarz, kończyny, tułów i płeć dziecka. Badanie to daje możliwość stwierdzenia niektórych wad rozwojowych. Najbardziej optymalny okres do wykonania takiego badania to między 22 – 24 tyg. ciąży. Wyrazistość tego badania zależy od okresu w którym jest wykonywane, położenia płodu, ilości wód płodowych i lokalizacji łożyska.