femme art
Szybki kontakt
602 116 848
500 192 765
USG położnicze do 10 tyg. ciąży

USG położnicze do 10 tyg. ciąży

Potwierdzenie ciąży wewnątrzmacicznej, stwierdzenie czynności serca u zarodka 6 do 10 tygodnia ciąży Badanie USG wykonuje się od 6 do 10 tygodnia ciąży w celu potwierdzenia ciąży oraz kontroli czynności serca płodu, a także potwierdzenia, że znajduje się on w jamie macicy. To badanie wykonuje się od około 6 tygodnia ciąży, gdy zarodek ma przynajmniej 6 mm długości. Można również zobaczyć czynność serca. Na podstawie pomiarów biometrycznych potwierdza się czas trwania ciąży , co jest szczególnie istotne dla Pań, które miesiączkują nieregularnie. Dodatkowo, w tym okresie można potwierdzić – czy ciąża jest pojedyncza , czy mnoga ?

USG położnicze pomiędzy 11 a 13+6 tyg. ciąży

Badanie USG 2D „GENETYCZNE” od 11 tygodnia do 13 tygodnia + 6dni.

W trakcie tego badania kontrolujemy podstawową anatomię płodu, oraz mierzymy długość siedzeniowo-ciemieniową(CRL). Badanie przezierności karkowej (NT) wykonuje się pomiędzy 11 a nie ukończonym 14 tygodniem ciąży. Jest to pomiar ilości płynu znajdującego się na karku u płodu. Kontrolowana jest obecność kości nosowych(NB).Nowoczesne aparaty USG mają możliwość oceny przepływu w przewodzie żylny ( DV )i przez zastawkę trójdzielną serca ( TV ) Dzięki temu pomiarowi, można oszacować indywidualne ryzyko zaburzeń chromosomowych takich jak np. zespół Downa.

UWAGA! Każda kobieta może urodzić dziecko z zespołem Downa. Przy pomocy badania USG GENETYCZNEGO można wykryć do 90% takich przypadków. Gdy dodamy do tego wiek matki oraz badania krwi nawet 95% takich przypadków.

przezierność karkuprzezierność karku (NT)
przepływ, przewód żylnyprzepływ, przewód żylny (DV)
przepływ, zastawka trójdzielnaprzepływ, zastawka trójdzielna (TV)
 długość siedzeniowo-ciemieniowa długość siedzeniowo-ciemieniowa (CRL)

USG położnicze pomiędzy 19 a 23 tyg. ciąży

Badanie USG 2D ANATOMICZNE ze szczegółową oceną rozwoju narządów dziecka od 19 do 23 tygodnia ciąży.

To badanie wykonywane jest pomiędzy 19 a 23 tygodniem ciąży. Polega na dokładnej ocenie anatomii dziecka. Oceniamy rozwój główki, mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek ,pęcherza moczowego, żołądka , jelit oraz kończyn .

Móżdżek płoduMóżdżek płodu
Obraz 4 jam serca (4CH)Obraz 4 jam serca (4CH)
Obraz śródpiersia górnego i naczyń głównych (3VV)Obraz śródpiersia górnego i naczyń głównych (3VV)
Skrzyżowanie wielkich naczyńSkrzyżowanie wielkich naczyń

Określenie płci dziecka

Wykonujemy po ukończeniu 20 tygodni ciąży. Warunkiem określania płci dzidziusia jest wcześniejsze wykonanie pełnego badania USG.

ChłopakChłopak
DziewczynkaDziewczynka

USG położnicze z przepływami Dopplera

To badanie USG wykonuje się pomiędzy 24 a 42 tygodniem ciąży. Dostarcza nam informacji na temat postępu dojrzewania dziecka. W trakcie tego badania zwykle wykonuje się pomiary biometryczne, które umożliwiają oszacowanie wagi dziecka. Daje to również informację jak rozwój dziecka przedstawia się na tle średniej i w porównaniu do normy. Poza oceną dziecka, przeprowadzamy ocenę łożyska ( lokalizacji ), sznura pępowinowego oceniamy ilość płynu owodniowego( AFI ) Przy pomocy badania USG metodą Dopplera oceniamy przepływy naczyniowe naczyń pępowiny, mózgowia oraz w tętnicach macicznych matki. Służy to ocenie „wydolności” łożyska.

Przepływ - tętnica macicznaPrzepływ – tętnica maciczna.
Przepływ - tętnica pępowinowaPrzepływ – tętnica pępowinowa
Przeływ - przewód żylnyPrzeływ – przewód żylny
Przepływ - tętnica środkowa mózguPrzepływ – tętnica środkowa mózgu

USG położnicze 3/4D

USG trójwymiarowe 4D to nowoczesna metoda diagnostyczna pozwalająca uwidocznić dziecko w obrazie trójwymiarowym w czasie rzeczywistym. Możemy zobaczyć : twarz, kończyny, tułów i płeć dziecka. Badanie to daje możliwość stwierdzenia niektórych wad rozwojowych. Najbardziej optymalny okres do wykonania takiego badania to między 22 – 24 tyg. ciąży. Wyrazistość tego badania zależy od okresu w którym jest wykonywane, położenia płodu, ilości wód płodowych i lokalizacji łożyska.